Fűtés új építésű lakásokban

A kazánoktól a lakás mérőóra szekrényéig a fűtés csövek anyaga ún. fekete acélcső, hőszigetelve. Az épületi fűtés központi kazánokról történik, melyek a tetőtéri kazánhelyiségben helyezkednek el. Korszerű, földgáztüzelésű kazánok biztosítják a hőenergia-ellátást a fűtés, illetve a melegvíz készítéséhez. Földszinti alapvezetékek osztják el az épület felszállói részére a szükséges fűtés energiát. Amennyiben lakásában (különösen fűtés kezdetén) nincs fűtés, valamennyi radiátor hideg, kérjük, érdeklődjön szomszédai tapasztalatairól! Ha náluk sincs fűtés, keressék a közös képviselőt, hogy indítsa be a rendszert! Ha a probléma csak az Ön lakását érinti, keresse meg a folyosón lévő szekrényben lévő hőmennyiségmérőt és nyissa ki az elzáró szelepet, mivel ezt a jelenséget (hogy csak az Ön lakásában nincs fűtés) kizárólag a szelep félig vagy teljesen zárt állapota okozhatja.

A fűtési víz hőmérséklete a csövekben folyamatosan változhat, mivel azt a kazán a külső hőmérsékletet érzékelve mindig az időjárási körülményekhez igazítja. Ugyanakkor a beépített modern kondenzációs kazán alapvetően alacsony hőfokú fűtési vízzel fűt, azaz még fagy esetén sem lesz kifejezetten forró a radiátor, akkor sem, ha maximumra állítja a termosztátot. Az alacsony hőfokú a rendszerben szinte folyamatosan keringő vízzel ugyanis összességében sokkal gazdaságosabb a fűtés, a kazán kevesebb gázt fogyaszt, mint a hagyományos kazánok. A fűtővíz hőfokát igény szerint a közös képviselővel állíttathatják magasabb hőfokra, de ebben az esetben számítani kell a fűtésszámla jelentős megemelkedésére.

Az alábbiakban néhány tipp a fűtési rendszer használatához, amivel megóvhatják magukat néhány kellemetlen meglepetéstől.

  1. A kazán automatikusan a külső hőmérséklethez igazítja a fűtési víz hőfokát, hogy így is energiát takarítson meg. Amíg éjszaka sem fagy, nem lesznek forrók a radiátorok, ha pedig jó az idő, a fűtés teljesen le is kapcsolhat.
  1. Ellenőrizze, hogy a hőmennyiségmérőnél található elzáró szelep teljesen nyitva van-e! Ezt a szelepet nyáron, különböző karbantartási munkák miatt elzárhatják, és ha elfelejtik kinyitni, a lakásban sem lesz fűtés. Ha lakásában minden radiátor hideg, miközben szomszédjainál működnek a fűtőtestek, akkor nem az Ön összes radiátora vagy a kazán romlott el, hanem ez a szelep van elzárva.
  1. Ha csak az egyik radiátora hideg (feltekert termosztát mellett), akkor lehetséges, hogy az adott termosztát a hibás, ennél azonban jóval valószínűbb, hogy a radiátorban megszorult a levegő (nyáron le van eresztve a víz), és fűtővíz híján nincs, ami átmelegítse a radiátort. A légtelenítés egy csavarhúzóval  egyszerűen és gyorsan elvégezhető. Ez nem a jótállás körébe tartozó javítás, hanem üzemeltetés, karbantartás. Csak maximumra kell tekerni a termosztátot és meg kell lazítani a légtelenítő csavart, majd megvárni, amíg az összes levegő távozik. Amikor a levegő helyett víz kezd jönni, ismét meg kell húzni a csavart.
  1. Ne csavargassa naponta fel-le a termosztátot, mintha egy gázkonvektort állítana! Az alacsony hőfokú fűtővíz miatt a felmelegedés, a vastag hőszigetelés miatt pedig a kihűlés is jóval lassabban zajlik, mint egy régi lakásban. A rendszer úgy van megtervezve, hogy alacsony energiafogyasztással tartsa a komfortos hőmérsékletet, ha viszont folyton kihűtik-felmelegítik a lakást, az jóval többe fog kerülni hó végén. A rendszer körülbelül az autók fogyasztásához hasonlítható, azoknál is az állandó 90 km/h mellett a legalacsonyabb a fogyasztás, a folyamatos gyorsítás és fékezés mellett akkor is megugrik a fogyasztás, ha a végén ugyanúgy 90 km/h lesz az átlagsebesség.
  1. A légtelenítés kivételével ne tekerje maximumra a termosztátot! Ettől nem lesz melegebb a fűtővíz, nem melegszik fel gyorsabban a lakás. A termosztát viszont ebben az állapotban folyamatosan nyitva tartja a radiátorszelepet, hiába érte el a fűtőtest hőmérséklete a lehetséges maximumot. Ilyenkor folyamatosan áramlik a fűtővíz és pörög a hőmennyiségmérő. Ezzel a “módszerrel” akár három-négyszeresére is növelheti a fűtésszámláját!
  1. Fűtési idényben se feledkezzen meg a rendszeres szellőztetésről, a lakás relatív páratartalmának alacsony szinten tartásáról, különben jó eséllyel számíthat penészesedésre.

Fűtésszámla csökkentése megfelelő szabályozással

  • minél függetlenebb a rendszer, költségeink annál alacsonyabbak, és annál inkább érzékelhető az egyedi komfort a különböző helyiségekben
  • a fürdőszoba hőmérséklete legyen 2 Celsius-fokkal magasabb a ház többi részéhez képest
  • a hálószoba optimális hőmérséklete 18-20 Celsius-fok között mozog
  • a ritkán használt helyiségekben csökkentsük a hőfokot, így például a garázsban, a padlásszobában, a kamrában
  • bizonyos időszakokra, például napközbenre, amikor üres a ház, alacsonyabb hőfokot állítsunk be
  • ne hagyjuk otthonunkat túlságosan kihűlni, hiszen a kívánt hőmérséklet újbóli elérése több energiát igényel, mint annak szinten tartása
  • röviden, de intenzíven szellőztessünk
  • hosszabb távollét alkalmával állítsuk a rendszert fagymentes üzemre.
Válasszon menüt!