Lomtalanítás

Egy költözés sok esetben összeegyeztethető a lomtalanítás tevékenységgel. Főleg akkor, ha ez éppen az albérletbe költözéssel vagy onnan való kiköltözéssel esik egy időbe. Érdemes tudni, hogy évente egyszer ingyenesen elszállítják a lomokat a fővárosból. Ennek, illetve a lomok kihelyezésének időpontjáról előzetesen mindig találunk értesítőt a postaládában. (A lomizós biznisz miatt a főváros már nem plakátolja ki a lomtalanítás időpontját, azonban az érintettek mindig pontosan tudják, hogy melyik kerületben, hol és mikor kerül sor a lomok kihelyezésére.) Fontos, hogy a postaládában talált értesítő nem névre szóló, így a küldemény a bérlőt illeti meg, hiszen ő a lakás használója. A boríték egyébként nincs lezárva, így a levéltitkot sem sértjük meg annak kinyitásával.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. hírlevélben tájékoztatja a lakosságot a lomtalanítással kapcsolatos tudnivalókról. Minden évben lehetőséget biztosítanak arra, hogy a lakosság egy meghatározott időpontban, igénybe vehesse a lomtalanítási szolgáltatást. Ennek költségét a hulladékszállítási díj tartalmazza. A FKF Zrt. ilyenkor a háztartásokban feleslegessé vált nagydarabos hulladékokat gyűjti össze és szállítja el. A közterületi rend és tisztaság megóvása érdekében kizárólag a megadott időpontban helyezhető ki a háztartásban feleslegessé vált lomhulladék.

Lomtalanításkor nehéz a döntés: kidobjuk, vagy maradjon? Csupán 10 kérdést kell feltenni magunknak és azonnal dönteni tudunk, legyen az ruhanemű vagy bármi olyan, ami a háztartásban megtalálható, – de a lelkünk mélyén – szabadulni szeretnénk tőle:

  1. Mikor használtam / viseltem utoljára?
  2. Az enyém vagy kölcsön kaptam?
  3. Szeretem ezt a dolgot?
  4. Jó vagy rossz emlék fűződik hozzá?
  5. Azért tartogatom, hátha jó lesz még valamire?
  6. Azért tartogatom, mert valaki más nem helyeselné ha kidobnám?
  7. Működik még?
  8. Meg lehet javítani?
  9. Van valamim, ami helyettesíteni tudja?
  10. Mire tudnám használni a felszabaduló helyet?

A lomokat a közterületre kell kihelyezni, úgy, hogy azok könnyen megközelíthetőek legyenek a lomtalanítást végző gépjármű és a lomtalanítást végző dolgozók számára. A lomokat nem szabad az úttestre tenni, mert azok akadályozhatják a forgalmat illetve balesetet okozhatnak. Kizárólag az előzetes értesítőben megküldött időpontban lehet kihelyezni a lomokat, melyeket a következő napon szállítanak el. A lomtalanítást követően a cég munkatársai megtisztítják a területet.

A még újrahasznosítható csomagolási hulladékokat (fehér üveg, színes üveg, papír, műanyag, fémdoboz, italos kartondoboz) nem a lomokkal együtt kell kidobni, hanem erre a célra a szelektív hulladékgyűjtőket illetve a lakossági hulladékudvart ajánlatos használni.

Vannak veszélyes hulladékok is, melyek felgyűlnek egy háztartásban. Ezekre lomtalanításkor a főváros kijelöl egy gyűjtőpontot, melynek helyszínéről és a lomok kihelyezésének időpontjáról tájékoztatja a lakosságot. A veszélyes hulladék leadására minden körzetben a lomok kihelyezését követő napon van lehetőség.

A gyűjtőpontokon leadható veszélyes hulladékok: sütőolaj és göngyölegei, festékmaradék és göngyölegei, olajos műanyag flakon, oldószerek és hígítók. Továbbá növényvédő-szerek, akkumulátor, szárazelem, elektromos és elektronikai hulladék, gumiabroncs, szórópalack, fénycső.

Az évi egyszeri, külön díjazás nélküli lomtalanítás mellett a főváros lehetőséget biztosít a háztartásoknak, társasházaknak, hogy az értesítő levéltől eltérő időpontban, díjazás ellenében is rendelhessenek lomtalanítást.

A lomtalanításról bővebb info: itt!

Válasszon menüt!