Lakcímbejelentés

Néhány jellemző lakcímbejelentés – nehézség

Lakcímbejelentés bérlőként, albérlőként, szívességi lakáshasználóként, családtagként beköltöző személyek csak a lakás tulajdonosának hozzájárulásával tudnak lakcímet létesíteni, ezt a hozzájárulást azonban sok esetben nem tudják megszerezni. Közismert tény, hogy a magánlakás-tulajdonosok a lehető legritkább esetben járulnak hozzá a bérlők állandó lakcímként való bejelentkezéshez. Legfeljebb tartózkodási hely (ideiglenes lakcím) létesítéséhez járulnak hozzá. A lakástulajdonosok jellemzően attól tartva nem járulnak hozzá a bérlők lakcím- létesítéséhez, mert félnek annak számukra hátrányos következményeitől.

A bejelentett lakóhely, tehát pontos (utca, házszám megjelöléssel ellátott) lakcímadat megléte ma nélkülözhetetlen a mindennapi életben

A polgárok fellelhetőségéhez, elérhetőségéhez (idézések, kötelezettségek teljesítéséhez, jogosultságok érvényesítéséhez kapcsolódó hivatalos és magánjogi írásbeli értesítések kézbesítéséhez) bírósági, hatósági eljárásokban, szociális ellátások igénylésekor. A lakcímbejelentés fontos lehet az illetékesség megállapításához, egészségügyi szolgáltatások igénybevételéhez, adatszolgáltatáshoz kötött közigazgatási, szociális és gazdasági szolgáltatások igénybevételéhez (pl. jogosítvány kiállítása, beiskolázás, bankszámla-nyitás, telefon-vásárlás) különböző polgári jogi, munkajogi és egyéb szerződésekhez. Például munkaviszony létesítése, cégalapítás, társadalmi szervezet vagy alapítvány létesítése és benne tisztség viselése, választójog gyakorlásához, választhatósághoz.

A lakcímváltozás bejelentése

Lakcím lehet: lakóhely cím (régi nevén: állandó lakcím) vagy tartózkodási hely cím (régi nevén: ideiglenes cím)

Lakcímváltozást csak a lakóhely szerinti polgármesteri hivatal okmányirodájában lehet bejelenteni!

Okmányirodák elérhetősége: http://www.nyilvantarto.hu/hu/oi_kereso

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint: A lakóhely annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. (5. § (2) bekezdés) A tartózkodási hely annak a lakásnak a címe, ahol a polgár lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül 3 hónapnál hosszabb ideig tartózkodik (5. § (3) bekezdés)

A nyilvántartás hatálya alá tartozó polgár köteles be- vagy kiköltözés után 3 munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (26. § (1) bekezdés) A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges. (26. § (3) bekezdés)

A Magyar Köztársaság területén élő, a nyilvántartási törvény hatálya alá tartozó polgár köteles a beköltözés vagy kiköltözés után 3 munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni.

2009.06.28-tól a 14 éven aluli kiskorúak számára a lakcímet igazoló hatósági igazolványba a törvényes képviselő(k) kérelmére bejegyezhető a szülők, törvényes képviselők neve és a lakcímkártya kiállításakor érvényes telefonszáma.

Lakcímbejelentés személyesen (kiskorú, valamint korlátozottan cselekvőképes ill. cselekvőképtelen személy esetén törvényes képviselő útján) lehet teljesíteni. A lakcímbejelentést meghatalmazott is intézheti. (De ha egy család együtt jelentkezik be, az egyik nagykorú családtag teljesítheti a bejelentést külön meghatalmazás nélkül is.) A tartózkodási hely megszűnését, ha egyidejűleg új tartózkodási helyet nem jelent be – a lakóhely szerinti, valamint a tartózkodás helye szerinti polgármesteri hivatalban is be lehet jelenteni.

Lakcímbejelentő lap (formanyomtatvány), melyen a lakcímváltozást kell bejelenteni : ingyenesen a kormányablak ügyfélszolgálatán lehet kérni. A lakcímjelentő lapot értelemszerűen kell kitölteni és a bejelentkezőnek alá kell írnia. A szállásadó aláírása valamint a jogcím megjelölése is szükséges, mellyel hozzájárul a lakásba történő bejelentkezéshez. Szállásadó a lakás tulajdonosa ill. tulajdonosai, haszonélvező(i). Aláírásuk mellett fel kell tüntetni a személyi igazolvány számukat is. A lakcímjelentő lapon szerepelnie kell az ingatlan helyrajzi számának is.

Vonatkozó jogszabály:

  • 2004. évi CLX. v. (Ket);
  • A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló, többször módosított 1992. évi LXVI. törvény, valamint a végrehajtására kiadott 146/1993. (X. 26.) kormányrendelet
Válasszon menüt!